Shmangni me çdo kusht këto ushqime nëse keni presion të lartë të gjakut apo probleme me zemrën!

140

Problemet e zemrës si dhe shumë të tjera janë diçka që njerëzit përballen pothuajse çdo ditë dhe shkak per te eshte cilësia e ulët e ushqimit.

Shmangni perdorimin e ketyre ushqimeve:

Kripa: do të keni problem me vizionin tuaj nëse jeni duke konsumuar më shumë kripë se sa është e nevojshme.

Patate te skuqura: ju jeni duke vënë shëndetin tuaj në një rrezik kur jeni duke konsumuar patate të skuqura.

Pijet alkoolike: shumë studime treguan se konsumimi i alkoolit do të zvogëlojë nivelin e furnizimit me gjak.

Mish i kuq: kjo do të rrisë rrezikun për të pasur probleme shëndetësore dhe do te demtoje funksionin e venave.

Mish i përpunuar: . Për të shmangur hipertensionin dhe për të mbajtur shëndetin e zemrës tuaj, qëndroni larg mishit të përpunuar dhe përpiquni të konsumoni mish me sasi te ulet kripe, të tilla si pulat.

Sheqeri: sheqeri nuk duhet të përdoret fare.

Donuts: këto janë jashtëzakonisht të shijshme, por janë plot me kalori të cilat do të dëmtojnë organizmin tonë.

Margarina: përdoret në gatim të përditshëm,por mund të shkaktojë probleme të ndryshme të zemrës.

Pica: gjithkujt i pëlqen të hajë pica, por është shumë e demshme per gjakun dhe zemren.

Ne gjithashtu do t’ju prezantojmë disa përbërës që mund të zvogëlojnë kolesterolin në gjak dhe të ulni problemet e zemrës! Disa prej tyre janë: fasule, bizele, tërshëra, oriz, makarona dhe bukë integrale.

Mundohuni të hani gjithashtu patate të ëmbla (të shtypura ose të përgatitura), spinaq, , banane, portokall (dhe portokall të shtrydhur!), Domate etj. Perdorni gjithashtu erëza të ndryshme si trumzë, rozmarinë dhe rigon.

Burimi:/homehealthyrecipes.com
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…