Për një masë keku me madhësi mesatare duhet 1 filxhan çaji gjalpë i freskët, 1 filxhan çaji sheqer, 3 kokrra vezë, gjysmë gote uji me miell, 1 lugë kafeje sodë dhe rrush i thatë.

Për të bërë një kek të mirë dhe për të mos u munduar në rrahje, duhet të përdoret sheqer pudër.

Për përgatitjen e kekut na duhen 1 filxhan çaji gjalpë i freskët, 1 filxhan çaji sheqer, 3 kokrra vezë, gjysmë gote uji me miell, 1 lugë kafeje sodë dhe rrush i thatë.

Përgatitja:
Në një tas rrihni gjalpin me sheqer derisa të rrisë vëllimin dyfish, të zbardhet gjalpi e të tretet sheqeri.

Hidhen vezët, përzihen, hidhet liker, miell i përzier me sodë dhe përzihet lehtë.

Më pas hidhen rrushtë e thatë dhe masa hidhet në një tavë.
Keku piqet në furrë në temperaturë 190-200 gradë për 15 minuta.

 • Një tortë pa miell dhe sheqer

  Kjo tortë pa miell dhe sheqer në një kohë të shkurtër u bë shumë popullor. Ka pak përbërës…
 • Ëmbëlsirë e shpejtë me kos

  E shpejtë, e lehtë dhe mund ta gatuani në çdo kohë. Për përgatitjen e saj ju ju nevojiten …
 • Si përgatitet keku me mjaltë

  I veçantë në shije dhe aromë, kjo recetë e kekut me mjaltë do t’ju bëjë të harroni kekun e…
 • Si të përgatisim reçel rrushi

  Një reçel është ideal për ta shoqëruar me bukën e mëngjesit. Receta e mëposhtme do ju ndih…
 • Trileqe

  Përbërësit: * 6 vezë * 400 gr sheqer * 400 gr miell * 1 pluhur paste * 1vanil sheqer * 1/2…
 • Hallvë me Miell Gruri (Hallvë Turke)

  Përbërësit: 120gr miell gruri (ose irmik) 70gr gjalp 200gr sheqer rreth 250ml uje fruta te…
 • Kajmaqin

  Përbërësit: 8 vezë 8 lugë gjelle sheqer 1l qumësht 3 lugë gjelle miell ose nisheste Sherbe…
 • Sheqer Pare me Arra

  Përbërësit: 1 kg gjalpë të zbutur 1 kg miel 12 të verdha vezësh dhe 1 e tërë 1 lugë çaji s…
 • Tamëloriz

  Përbërësit: 1 litër qumësht 1 filxhan i vogël kafeje oriz 4-5 lugë sheqer. Përgatitja: Në …
Load More In Ëmbëlsira

Check Also

Një tortë pa miell dhe sheqer

Kjo tortë pa miell dhe sheqer në një kohë të shkurtër u bë shumë popullor. Ka pak përbërës…