Si të hiqni qimet mbi pjesen e siperme të buzëve me pak dhimbje!

206

Ka disa arsye pse gratë mund të kene qime te padeshirueshme ne fytyre. Kjo ndodh kur gratë kanë nivele më të larta te hormoneve mashkullore, në trupat e tyre. Gjenetika, medikamentet, si dhe kushtet e caktuara shëndetësore mund të luajnë një rol gjithashtu.

1. Pabarazitë hormonale
Shumica e pabarazive të hormoneve që lidhen me hirsutizmin janë çrregullimet e gjëndrave të veshkave. Sëmundjet tuaja veshkore, të cilat janë të pozicionuara mbi veshkat tuaja, janë gjëndrat përgjegjëse për prodhimin e hormoneve. Kur nuk funksionojnë siç duhet, hormonet tuaja do të zhduken. Kushtet që mund të shkaktojnë probleme me gjëndrat e veshkave përfshijnë:
Sëmundja e Cushing
Hiperplasia kongjenitale e veshkave
Tumoret e veshkave
Kanceri i veshkave
Ka disa simptoma të këtyre çrregullimeve, duke përfshirë peshën e tepërt në trup, lodhjen dhe dobësinë, dhimbje koke, presionin e lartë të gjakut dhe sheqerin në gjak të lartë ose të ulët. Nëse dyshoni se keni një çrregullim të gjëndrave të veshkave, menjëherë vizitoni mjekun tuaj.

2. Sindromi Ovarian Polycystic (PCOS)
PCOS është një nga shifrat numër një të hirsutizmit tek femrat. Ky është një çrregullim hormonal i karakterizuar nga periudha të rralla ose të zgjatura, folikulat në vezore, hormonet e tepërta mashkullore dhe dështimi për të ovuluar.Shkaku i saktë i PCOS-it aktualisht është i panjohur, megjithatë ka disa simptoma si:
Periudhat e parregullta
Lodhje
Ndryshimet e humorit
Dhimbje e legenit
Dhimbje koke
Problemet e gjumit
Përsëri, nëse dyshoni se mund të keni PCOS, vizitoni mjekun tuaj.

3. Medikamente
Disa ilaçe mund te nxisin rritjen e padëshiruar të qimeve. Njerëzit të cilët marrin drogë si steroid anabolic dhe testosterone, cyclosporine, dhe minoxidil zakonisht përjetojnë rritjen e qimeve të modelit mashkullor. (1)

4.Gjenetika
Nëse të afërmit tuaj femra, madje edhe një motër ose një hallë, përjetojnë hirsutizëm, atëherë shanset janë te medha edhe per ju.

Ka disa metoda natyrale, shumë më të lehta për heqjen e qimeve të sipërme të buzëve, shumë prej të cilave mund të bëni vetë në shtëpi.

1. Sheqeri
Pasta juaj tipike me sheqer perbehet nga sheqeri, limoni dhe uji, edhe pse disa mund te shtojnë mjaltë natyral në përzierjen e tyre gjithashtu.
Lajeni fillimisht fytyren tuaj dhe me pas hidratojen.
Aplikojeni pasten te pjesa me qime lart buzes.
Sigurohuni qe pasta te jete e ngrohte dhe jo e nxehte. Pasta mund të jetë ngjitëse, kështu që mund ta shqyrtoni vet përdorimin e dorezave për këtë pjesë.Me dor te lire terhiqeni lekuren dhe duke perdorur nje levizje te shpejte te gishterinjve hiqni pasten në të njëjtin drejtim si rritja e qimeve.Tërhiqni dyllin në anën e kundërt ku keni filluar ta lyeni.
Shpëlajeni me sapun dhe ujë dhe aplikoni një agjent ftohës në lëkurë për të reduktuar skuqjen.
Ajo mund të kryhet në një sallon nga një profesionist nëse nuk doni të bëni vetë.

2. Miell dhe shafran indie.
Mielli është jashtëzakonisht i dobishem për lëkurën tuaj, veçanërisht për lëkurën e fytyres. Ka shumë mënyra të ndryshme për ta përdorur atë për heqjen e qimeve, megjithatë me e preferuara është kjo me shafranin e Indisë.
Kombino 2 lugë miell me 1 lugë gjelle shafran.
Shtoni ujë ngadalë derisa të krijoni një paste të trashë.
Hapni fillimisht poret tuaja nepermjet nje avulli.
Aplikoni pasten ne pjesen me qime lart buzes dhe lereni 20 minuta.
Kur të jetë koha, lagni gishtat dhe pastrojeni butësisht.
Shpëlajeni me uje te paster.
Përsëriteni 3 herë çdo javë.

3. Xhelatinë
Xhelatina është një tjetër metodë e shkëlqyer natyrale për heqjen e qimeve
Kombino 1 lugë gjelle xhelatine dhe 1.5 lugë qumësht, 1-2 pika vaj esencial lavenderi.
Pasi të jetë kombinuar plotësisht, përzierjen vendoseni ne mikrovalë për 10-15 sekonda në mënyrë që ajo të ngrohet. (jo e nxehtë).
Aplikoni atë në buzën tuaj të sipërme .
Lereni te thahet për disa minuta. Pasi të jetë plotësisht e thatë, hiqeni atë.

4. E bardhë veze
Një maskë me te bardhen e vezes është fantastike jo vetëm per heqjen e qimeve të padëshiruara të fytyrës, por edhe heqjen e pikave te zeza.
Hidhni së bashku 1 te bardhë veze me 1 lugë gjelle sheqer dhe gjysmë lugë gjelle miell misri derisa të formohet një paste.
Aplikoni pasten mbi fytyrë dhe lejoni të thahet (ajo do të kthehet në një maskë per fytyrën tuaj).
Pasi të jetë tharë plotësisht, butësisht tërhiqni maskën.
Lani fytyrën tuaj dhe hidratojeni nëse është e nevojshme.
Mund të mos jetë aq efektive për heqjen e qimeve si metoda të tjera,edhe pse duhet ta provoni disa herë para se të shihni rezultatet.

Burimi:/theheartysoul.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…