Si t’i shëroni në shtëpi çarjet e lëkurës së duarëve

542

Shumë njerëz vuajnë nga çarjet e lëkurës në duar. Ata që e kanë ndjerë e dinë se është irrituese ndaj lëkurës dhe shkakton kruajtje, dhe nganjëherë është edhe e dhimbshme.

Ndërsa ka shumë faktorë që kontribuojnë, shkaqet më të zakonshme të lëkurës të thatë, ekzemë, psoriasis, moti i ftohtë dhe i thatë, larja e shpeshtë e duarëve, përdorimi i kimikateve të ashpër, alergjive, infeksionet fungale apo mungesës së vitaminave.

Trajtimet dhe mënyrat e përdorimit

Kos

Kosi është një nga trajtimet më të mira natyrore kundër çarjet e lëkurës të duarve tuaja. Ajo mund të freskojë në mënyrë efektive lëkurën dhe trupin e njeriut, ndërkohë që redukton ndjeshëm zvogëlimin e simptomave të tjera që shoqërojnë këtë gjendje.

Kosi është plot me elementë minerale, acide dhe enzime, të cilat në masë të madhe përshpejtojnë procesin e shërimit.

Plus, kosi është një humidifier i madh, i cili absorbohet thellë në lëkurë, duke siguruar kështu hidratues adekuat të lëkurës së thatë.

 

Vaj Kokosi

Përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore të vajit të kokosit janë gjerësisht të njohura. Përveç për të bërë mrekulli për shëndetin tuaj nga brenda, për shembull, përmirëson tretjen, e cila është po aq e dobishme për lëkurën.

Në fakt, vaji i kokosit është një nga mjetet më të mira natyrale për lëkurën e duarve tuaja. Së pari, ai është i bollshëm me acide yndyrore, të cilat janë një moisturizer i madh i lëkurës. Së dyti, ajo është e pasur me antioksidantë, të cilat lehtësojne mos acarimin e lëkurës dhe zvogëlojne kruarjen.

– Para përdorimit, shkrijeni vajin e kokosit. Kini kujdes që të mos e nxefeni shumë ate. Bëni nje masazh te ngrohtë në duart tuaja.

Bëni këtë trajtimi dy ose tri herë në ditë, për të parë rezultatet e dëshiruara.

 

Aloe Vera

Aloe Vera është një ilaç shumë i dobishëm e natyrshme që mund të jetë efektive në shërimin dhe ushqimin e lëkurës, dhe kjo do të thotë ndalimin e çarjeve të lëkurës.

Për më tepër, aloe vera mund të zvogëlojë efektivisht kruajtjen, acarimin dhe inflamimin e lëkurës.

– Përzihet pak lëng me vitaminë E me 2 lugë xhel të freskët Aloe Vera. Aplikoni përzierjen në lëkurën e prekur. Lereni të thahet natyrshëm para se ti lani me ujë të ngrohtë.

Ashtu si me vajin e kokosit, përsëritni metodën dy herë ose tri herë në ditë për të paktën një javë.

/Përkthim:https://www.shendeti.info/
Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…