Përbërësit:
1 litër qumësht
1 filxhan i vogël kafeje oriz
4-5 lugë sheqer.

Përgatitja:
Në qumështin e nxehtë, por jo të valë, hidhet orizi i larë . Përzihet gjersa të fillojë të vlojë. Ulet temperatura dhe duke e përzier kohë pas kohe, zihet në zjarr të mesëm afro 1 orë, gjersa të zbuten kokrrat e orizit.

Hidhet sheqer sipas shijes, vlohet edhe 5 minuta, pastaj derdhet në enë të vogla. Mbi mund t’i hidhet kanellë ose arra të bluara. Shërbehet pasi të ftohet mirë.

 • Një tortë pa miell dhe sheqer

  Kjo tortë pa miell dhe sheqer në një kohë të shkurtër u bë shumë popullor. Ka pak përbërës…
 • Ëmbëlsirë e shpejtë me kos

  E shpejtë, e lehtë dhe mund ta gatuani në çdo kohë. Për përgatitjen e saj ju ju nevojiten …
 • Si të bëjmë një kek të thjeshtë

  Për një masë keku me madhësi mesatare duhet 1 filxhan çaji gjalpë i freskët, 1 filxhan çaj…
 • Si përgatitet keku me mjaltë

  I veçantë në shije dhe aromë, kjo recetë e kekut me mjaltë do t’ju bëjë të harroni kekun e…
 • Si të përgatisim reçel rrushi

  Një reçel është ideal për ta shoqëruar me bukën e mëngjesit. Receta e mëposhtme do ju ndih…
 • Trileqe

  Përbërësit: * 6 vezë * 400 gr sheqer * 400 gr miell * 1 pluhur paste * 1vanil sheqer * 1/2…
 • Hallvë me Miell Gruri (Hallvë Turke)

  Përbërësit: 120gr miell gruri (ose irmik) 70gr gjalp 200gr sheqer rreth 250ml uje fruta te…
 • Kajmaqin

  Përbërësit: 8 vezë 8 lugë gjelle sheqer 1l qumësht 3 lugë gjelle miell ose nisheste Sherbe…
 • Sheqer Pare me Arra

  Përbërësit: 1 kg gjalpë të zbutur 1 kg miel 12 të verdha vezësh dhe 1 e tërë 1 lugë çaji s…
Load More In Ëmbëlsira

Check Also

Një tortë pa miell dhe sheqer

Kjo tortë pa miell dhe sheqer në një kohë të shkurtër u bë shumë popullor. Ka pak përbërës…