Trajtimi kundër plakjes së parakohshme për lëkurën e fytyrës

35

Trajtimi kundër plakjes së parakohshme
Asgjë nuk mund ta ndalojë orën biologjike dhe të parandalojë shfaqjen e rrudhave. Megjithatë, duke përmirësuar zakonet e jetës, mund të arrish moshën më tërheqëse. Kjo kurë për të parandaluar plakjen e parakohshme ofron shumë përfitime për lëkurën, vetëm duke përmirësuar zakonet tona të të. Për të filluar ditën është e rëndësishme një mëngjes i mirë që përmban fibra, proteina dhe fruta të freskëta dhe për këtë shërim që ndihmon në parandalimin e plakjes së parakohshme është e nevojshme për të inkorporuar këtë mëngjes të shkëlqyer të gojës që paraqesim më poshtë:

Përbërësit:
– Pjepër (100 g)
-1 Karrotë mesatare
-1 mollë e gjelbër
-200 ml. uji

Përgatitja:
Lani mollën dhe karrotën pa hequr lëkurën dhe futini në blender dhe përziejini të gjithë përbërësit derisa të keni një përzierje homogjene, shija e saj është shumë e këndshme. Ju mund të shtoni këtë në mëngjesin tuaj të paktën 4 herë në javë, është një kurë anti-plakje, e cila ndihmon në parandalimin e plakjes së parakohshme.

Maskë në shtëpi
Kjo maskë e thjeshtë është shumë efektive për të parandaluar plakjen e parakohshme, është një krem shtëpiak që do t’ju ndihmojë të prodhoni kolagjen, duke lejuar që lëkura juaj të jetë gjithmonë e tonifikuar, elastike dhe e ushqyer; Kjo është një maskë që ka përbërësit e mëposhtëm:
– Një avokado mesatar
-2 lugë gjelle kakao pluhur
-1 lugë gjelle mjaltë
-1 lugë çaji kanellë pluhur.

Përgatitja:
Fillimisht, shtypeni avokadon, derisa të bëhet si krem, kakao, kanellë dhe mjaltështojini duke përzier derisa të merret një masë homogjene. Duke përdorur këtë maskë 3 herë në javë duke e fërkuar në fytyrë me masazhe rrethore dhe duke e lënë atë në fytyrë për 20 minuta, do të jetë e mjaftueshme për të mbajtur një lëkurë të freskët.

Pije freskuese
Pasdite mund të pini një pije për t’ju ndihmuar të plotësoni energjitë e shpenzuara gjatë ditës dhe në të njëjtën kohë, t’ju ndihmojnë të përsosni veten duke luftuar mbajtjen e lëngjeve.

Kjo pije ka përbërësit e mëposhtëm:
-1 bustinë Rhodiola çaj
-5 lugë çaji tërshërë
-1 lugë gjelle mjaltë
-200 ml. uji

Përgatitja:
Së pari, tërshëra duhet të jetë i gatuar me 200 ml ujë, gjithashtu të bëjë infuzion të çajit në një gotë me ujë dhe përzierje me mjaltë dhe tërshërë, nëse ju pëlqen ju mund të përziejnë atë në blender.

Burimi: Homeremediesgarden
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 55 times, 1 visits today)
Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…