Vaj nga Rozmarina

104

Ky vaj është shumë i mirë për përqendrim dhe vepron si stimulues për trurin. Ndihmon në funksionin e sistemit të frymëmarrjes, dhe deri më tani është treguar të jetë me të vërtetë efektive për astma, bronkit, sinuset dhe kollën. Është shumë efektive për lëkurën, siç është dermati dhe aknet.

Ai vepron shumë pozitivisht në lëkurën e kokës dhe flokët. Është shumë e dobishme sepse stimulon mbajtjen e ujit gjatë ciklit menstrual, por është gjithashtu i shkëlqyer kundër obezitetit dhe celulitit. Falë gjithë këtyre karakteristikave është një vaj esencial shumë popullor.

Vaj rozmarinë i jep forcë trupit, por gjithashtu mund të trajtojë organe delikate. Sipas hulumtimit modern të bërë në vajin e rozmarinës, është vërtetuar se ky vaj ka një efekt të theksuar në tru dhe në sistemin nervor qendror, dhe është gjithashtu një mjet i madh kundër lodhjes mendore dhe depresionit.

/Përkthim:https://www.shendeti.info/
Load More In Vajra dhe Kozmetik

Check Also

Si Të Përgatisni Në Shtëpi Vajin e Bajames – Përdorimet Për Zemrën Dhe Lëkurën

Vaji i bajames është një produkt mrekullibërës  jo vetëm për lëkurën, por edhe për zemrën.…