Vajra që luftojnë infeksionet bakterale

49

Marrja e antibiotikëve për ftohjet dhe sëmundjet e tjera jo vetëm që nuk do të funksionojnë, por gjithashtu mund të kenë efekte anësore dhe ndihmojnë në krijimin e baktereve që janë të vështira për tu zhdukur:

1. Vaj i pemës së çajit
Aplikoni vajin e pemës së çajit direkt në lëkurë sepse ai përdoret për të kuruar infeksionet e lëkurës si aknet, infeksionet e mykut, morrat, zgjeben, këmbët e atletit dhe djegiet. Përveç kësaj, ju mund të aplikoni këtë vaj si një antiseptik për infeksionet vaginale. Kimikatet natyrore në vajin e pemës së çajit ndihmojnë për të vrarë bakteret dhe mykun.

2. Vaj rigoni
Vaji i rigonit është një mënyrë natyrale për të trajtuar infeksionet bakteriale. Ai përmban carvacrol dhe timol, të cilat janë antibakteriale dhe anti-mykotike. Ndërsa ju mund ta merrni këtë vaj me gojë, është mirë që ta holloni me vaj kokosit ose ujë. Nëse jeni shtatzënë, bisedoni me një mjek para se ta konsumoni

3. Vaj trumze
Nëse kërkoni për një trajtim natyral për urimin në shtrat, trumza është përgjigjja juaj. Ky vaj mund të ndihmojë në trajtimin e diarresë, dhimbjes barkut, dhimbjes së fytit dhe kollës. Kjo barishte është përdorur në shërimin që nga koha e Hipokratit (460BC). Ky vaj përmban një masë të timolit që shkatërron bakteret.

4. Vaj kanelle
Besides smelling like Christmas morning, cinnamon hosts a variety of other benefits. The use of cinnamon dates back to the time of Egyptians who used it as a medicine and balming agent. Common medicinal uses for Cinnamon leaf oil include use as a facial scrub, mouthwash, foot soak and insect repellent. Mercola also recommends adding some to your shampoo to help kill lice!
Përveç aromës, kanella gëzon një sërë përfitimesh të tjera. Në kohën e egjiptianëve e përdorën atë si një ilaç dhe agjent qetësues. Përdorimet e zakonshme medicinale për vajin e gjetheve të kanellës përfshijnë përdorimin si pastrim fytyre, gargarë, zbutjen e këmbëve dhe zhdukjen e insekteve. Që të hiqni morrat, shtoni pak kanellë në shampo.

5. Vaj Eukaliptusi
Era e vajit Eukalipt është e dallueshme, duke e bërë atë një përbërës popullor në parfume. Përveç kësaj, vaji i Eukaliptit punon si një vrasës efektiv i embrionit. News Natyrore rekomandon ngrohjen e një përzierje prej dy për qind në një furrë të naftës për të vrarë deri në 70 për qind të disa bakterieve në dhomë. Përdorime të tjera për këtë vaj përfshijnë përdorimin si një anti-inflamator, diuretic, freskues trupi dhe lirimin e hundëve të bllokuara.

6. Vaj xhinxheri (xhenxhefili)
Nëse keni shqetësime në stomak, xhinxheri mund të jetë përgjigja. Rekomandohet për gratë shtatzëna dhe individët që vuajnë nga gripi, sepse xhenxhefil ka veti që ndihmojnë në lehtësimin e përzierjeve. E njëjta gjë vlen edhe për vajin e rrënjëve të xhenxhefilit. Përveç kësaj, kjo erëz indiane përdoret për të kuruar temperaturat, për të zvogëluar inflamacionin dhe problemet me frymëmarrjen. Vaji i xhinxherit është shumë i forte, përziejeni me vajra të tjera ose përdorni sasi të vogla.

7. Vaj rrushi
Përfitimet e vajit të rrushit nuk janë aq të përhapura sa disa nga vajrat e tjera, por ky shërues natyror mund të përdoret për të ndihmuar në humbjen e peshës, të lehtësojë simptomat e artritit, kancerin dhe ndihmon në trajtimin e psoriasis.

Burimi: RemedyDaily
©gatuajshendetshem/a.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…