Vajza kujdes sepse nuk e keni ditur: Ja çfarë po ju ndodh nëse vendosni shumë make-up në lëkurën tuaj!

142

Popullariteti i produkteve të kozmetikës është rritur në dekadat e fundit dhe sipas Tregut të Biznesit, tregu global i kozmetikës ka arritur në 460 miliardë dollarë në vitin 2014! Ekspertët thonë se të ardhurat do të rriten në vitet në vijim, gjë që tregon qartë se sa e madhe është kjo industri. Bukuria po merr gjithçka, duke përfshirë faqet sociale dhe faqet e mediave si Youtube.

Make-up-i nuk është asgjë e re – njerëzit e kanë përdorur atë për 5000 vjet për të rritur karakteristikat e tyre ose për të konceptuar shenjat e para të plakjes. Edhe pse nuk ka asgjë të keqe me këtë, përbërja mund të bëhet problem nëse shkakton një varësi psikologjike.

Sipas një studimi të kohëve të fundit, 44% e grave ndihen jo tërheqëse pa make-up. Por, problemi nuk është vetëm psikologjik – përbërja përmban kimikate të shumta që mund të ndikojnë edhe ne shëndetin tuaj fizik.

Rreziqet e produkteve kozmetike

Të gjitha produktet kozmetike përmbajnë një numër të madh të kimikateve, disa prej të cilave madje mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tuaj. Mënyra se si kimikatet në kozmetikë ndërveprojnë me lëkurën tonë mund të çojnë në tharjen e lëkurës, madje edhe ne reaksione alergjike.

Por ajo që mbetet shqetësuese është fakti se këto kimikate kanë aftësinë për të depërtuar në shtresat më të thella të lëkurës sonë dhe për të hyrë në qarkullimin e gjakut. Nëse këto kimikate ndodh te jene toksike, atëherë ekspozimi kronik ndaj tyre paraqet një rrezik të konsiderueshëm shëndetësor.

Grimi ka qenë një rrezik real ne kohet e sotshme. Një studim i botuar në Journal of Archaeological Science zbuloi se eshtrat e fëmijëve japonezë nga periudha Edo përmbanin nivele metalesh toksike një duzinë herë më të lartë.

Studiuesit thanë se shkaku ishte përdorimi i pluhurit të fytyrës të bardhë nga gratë që ushqeheshin me gji që përmbanin nivele të rrezikshme të plumbit dhe zhivës. Një studim tjetër që nga 1991 mori mostra të përbërjes së syve të Kohl nga vendet e botës së tretë, gjeti se shumë mostra kishin nivele të rrezikshme të plumbit.

Një studim i kohëve të fundit i lëshuar nga Fondi për kancerin e gjirit (BCF) për projektin e tyre Fushata për kozmetikë të sigurtë, zbuloi se pothuajse gjysma e produkteve të përbërjes së Halloween-it për të gjithë fëmijët u testuan si kimikate të ndaluara dhe të dëmshme.

Megjithatë, shumica e këtyre kimikateve toksike janë gjetur në nivele shumë të ulëta dhe si të tilla nuk duhet të kenë rezultate të menjëhershme negative shëndetësore. Për më tepër, përbërja mund të jetë e keqe për gjendjen e lëkurës suaj dhe ata që pyesin se si të shpëtojnë nga puçrrat,shpesh ballafaqohen me një dilemë të vendosin apo jo përbërjen.

Disa nga kimikatet e dëmshme të gjetura nga studimi i BCF:

Toluen
Tolueni është një bojë e hollë që mund të dëmtojë sistemin tuaj neurologjik dhe të shkaktojë çmenduri. Ai mund të gjendet në produktet e thonjve dhe bojrat e flokëve.

Kadmium
Ky metal ka qenë i lidhur me dështimin e veshkave, sëmundjet e kockave dhe kancerin, dhe sipas ekspertëve, është vdekjeprurës në nivele shumë më të ulëta të rekomanduara nga OBSH. FDA kohët e fundit ka kryer një test të metaleve të rënda në kozmetikë popullore dhe ka zbuluar se ishte e pranishme në Estee Lauder, Jafra Cosmetics, Oreal, Yves Rocher, Revlon, Proctor dhe Gamble, Mary Kay dhe Jane & Co.

Benzofenones
Përdoret në produkte të tilla si themel për t’u mbrojtur nga drita UV. Një artikull i botuar në Dermatitis, thotë se benzofenonet mund të shkaktojnë reaksione alergjike të tilla si skuqjet e lëkurës dhe madje edhe shoku anafilaktik. Benzofenonet gjenden në zbutesit e buzëve, manikyrin e thonjve, aromat, shampo, zbutesit e flokeve,kremerat mbrojtes te femijeve ndaj diellit.

Parabens
Parabeni është një shpërndarës endokrin i njohur i cili i shtohet produkteve të bukurisë për të parandaluar mbipeshën bakteriale. Megjithatë, lidhja me kancerin e gjirit është shqetësuese, prandaj duhet të shmangni produktet që e përmbajnë.

Plumb
Një metal i rëndë i pranishëm në një numër të madh të produkteve kozmetike, veçanërisht ne ato me më shumë pigment si ton sysh, i kuq buzësh dhe penel. Plumbi është shumë toksik kur hyn në qarkullimin e gjakut dhe është gjetur të shkaktojë çrregullime neurologjike, por edhe infertilitet dhe kancer./©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…