Vetëm me 2 përbërës ju do zhdukni poret dhe fytyra juaj do të shkëlqejë përgjithmonë

1,453

Poret e mëdha të fytyrës janë një shqetësim me të cilin përballen shumë njerëz çdo ditë. Ata nuk shfaqen vetëm tek njerëzit me lëkurë të yndyrshme, por edhe në njerëz me vec një T-zonë te yndyrshme.

Këtu, ne do të ju paraqesim disa mjete me të cilat poret tuaja do të zhduken përgjithmonë dhe ju do të keni një fytyrë të pastër!

Edhe pse ka shumë produkte kozmetike për mbylljen e poreve, ato nuk janë shumë efektive!

Hidhni një sy sugjerimeve tona me të cilat poret tuaja do të zhduken përgjithmonë!

1. Lëng limoni dhe e bardhë veze

Kombin dy të bardhët e vezëve me disa pika lëng limoni në një filxhan. Ju do të keni një paste të trashë dhe të aplikoni atë në fytyrën tuaj. Lëreni të veprojë për 15 ose 20 minuta. Lani fytyrën në fund. Kjo është një maskë që do t’ju ndihmojë të hiqni të gjithë lëkurën e vdekur, vajin shtesë dhe do të mbyllni poret tuaja.

2. Lëng limoni dhe domate

Merrni dy domate dhe përgatitni një pure. Shtoni disa pika lëng limoni në to dhe përzieni derisa të merrni një paste të trashë. Aplikoni këtë paste në fytyrë, kryesisht në zonat e prekura. Lëreni të thahet për 15 deri në 20 minuta dhe pastaj lajeni. Acidi në limon dhe domate do të heqë vajin nga fytyra juaj dhe do të keni poret e shëndetshme! Poret tuaja të mëdha do të zhduken përgjithmonë!

3. Kastraveca, fara luledielli dhe limoni

Kjo është një nga kombinimet më të fuqishme që do t’ju ndihmojë të hiqni poret nga lëkura juaj. Së pari, qeroni kastravecin dhe lër vetën tulin. Merrni një lugë çaji uji dhe 3 deri në 4 pika lëng limoni dhe përhapni përzierjen në një leckë të butë dhe të lehtë. Aplikoni atë në fytyrën tuaj. Lëreni për rreth 15 minuta sa të jetë plotësisht e thatë dhe pastaj laje fytyrën. Fytyra juaj do të jetë e butë dhe poret do të zvogëlohen!

4. Lëng limoni dhe ananas

Kombino 2 lugë lëng ananasi me disa pika lëng limoni. Merrni një pecet dhe shtrydhni atë në përzierje dhe vendoseni në fytyrë. Lëreni në fytyrë për rreth 10 minuta dhe pastaj lani fytyrën. Ananasi përmban shumë enzima, dhe është një ilaç i mahnitshëm për zvogëlimin e poreve të mëdha. Lëngu limonit, do të veprojë si astringent për shkak të aciditetit. Poret tuaja do të zhduken përgjithmonë me ndihmën e këtij ilaç magjik!

5. Lëng limonit dhe bajamet

Merrni disa bajame dhe futini ato ne uje brenda natës. Grini bajamet në mëngjes dhe përgatitini një paste. Shtoni një lugë çaji lëng limoni brenda dhe përziejeni atë. Aplikoni këtë paste në fytyrën tuaj dhe e le të veprojë për rreth 20 deri në 25 minuta. Lani fytyrën dhe do të vini re se poret tuaja do të jenë mbyllur!

Burimi:homehealthyrecipes.com

©gatuajshendetshem/përktheu m.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…