Zbulohen misteret e 11 shenjave të lëkurës, ja pse ju dalin kto nishane, kiste, qime nen lekure?

52

Nishane mishtore
Ato duken si ngjitje të vogla me lëkurë të butë, shpesh zhvillohen rreth qepallave, sqetullave, ijëve ose zonave të tjera që janë lehtësisht të fërkuara ose të irrituara. Mjekësia i njeh si acrochordons, etiketat e lëkurës janë më të zakonshme nëse jeni mbipeshë, shtatzënë ose keni diabet. Ata nuk janë të dëmshëm dhe nëse ju shqetësojnë, mund të hiqen me lazer.

Keloide
Keloidet janë të kuqe, të ngritura dhe mund të jenë kruajtëse ose të dhimbshme. Ata janë më të zakonshme në lëkurë të errët dhe shpesh shfaqen në veshë, gjoks, fytyrë ose kurriz. Shumë trajtime të ndryshme funksionojnë, duke përfshirë injeksione steroide, për të rrafshuar njollat, kriosurgery për të ngrirë indin e keloidit, në mënyrë që të hiqet, po rishfaqet lazeri dhe operacioni. Shenjat e keloidit mund të përmirësohen me çdo trajtim.

A është një koshere apo urtikarie?
Ato janë rezultat i një alergjie – dhe ka shumë gjëra të habitshme të përditshme ndaj të cilave mund të jeni alergjik. Viruset mund të shkaktojnë urtikarie, por shumë herë kosheret janë idiopatike, që do të thotë se nuk ka ndonjë shkak të njohur. Antihistaminet mund të ndihmojnë në frenimin e kruajtjes.

A është kjo një lyth?
Lythat janë zakonisht rritjet e vogla me ngjyrë të lëkurës dhe janë shkaktuar nga papillomavirusi njerëzor (HPV), dhe shpesh ndodhin në duart dhe këmbët. Ju mund të provoni zgjidhjen me lazer ose edhe kirurgji. Dhe pastaj ka mjete të natyrshme që mund të ndihmojnë të hiqni qafe lythat në fytyrën, duart ose këmbët.

A është kjo kist?
Kistat janë të padëmshme, xhepa të mbyllura të indeve të mbushura me lëng, qelb ose materiale të tjera. Ata duken dhe ndjehen si qeset e tullumbaceve nën lëkurë. Ata mund të zhduken vet, por disa që mund të shpërthejnë ose të shkaktojnë simptoma të tilla si dhimbje ose kruajtje dhe kërkojnë trajtim. Çfarëdo që të bëni, mos u mundoni t’i shtypni ato në shtëpi pasi kjo krijon inflamacion dhe do t’i bëjë gjërat më keq.

A është nyja limfatike e fryrë?
Ne kemi nyje limfatike ose organe në formën e fasules në të gjithë trupin tonë. Këto gjëndra të rëndësishme janë të njohurra për luftimin e mikrobeve, infeksioneve. Nëse një nyje limfatike e fryrë papritur duket si një gungë e dhimbshme nën lëkurë, mund të jetë një shenjë e infeksionit. Megjithatë, ënjtja e ngadaltë dhe pa dhimbje në nyjen limfatike mund të jetë më serioze, megjithëse rrallë janë nyjet limfatike të fryra të shkaktuara nga kanceri.

A është lëkurë pule?
PK, keratosis pilaris, nganjëherë quhet lëkurë pule. Ato janë gunga të vogla, të vështira dhe të ashpra në krahët, këmbët ose prapanicën. PK është e lidhur me ekzemën, dhe nuk kërkon trajtim nëse nuk është e acaruar ose ju pengon. Hidratimi me produkte që përmbajnë acid laktik, acid glikolik ose acid saliciklik mund të ndihmojnë shtresimin e gungave dhe lëkurën e butë”. Por, në minutën që ju ndaloni kremin, PK do të kthehet menjëherë.

A është kjo një lipoma?
Lipoma janë tumore yndyrore të padëmshme që gjenden nën lëkurë. Ata ndjehen të butë dhe shpesh janë parë në qafë, shpatulla, shpinë, bark, krahë dhe kofshë. “Ju mund t’i lëvizni lehtësisht, dhe mund të jenë të dhimbshme ose mjaft të mëdha”, thotë Dr. Goldenberg. Radiologët mund të bëjnë një test të imazhit me ultratinguj të thjeshtë për të diagnostikuar një lipoma. “Kirurgjia, injeksione steroide dhe / ose lipozukimi mund të jenë opsione, por asnjë trajtim nuk është i nevojshëm nëse nuk ju shqetëson”.

A është kjo angioma e qershisë, nishan i kuq?
Angiomas e qershisë janë koleksione të gungave të lëkurës ose enëve të gjakut që kanë tendencë për të goditur njerëzit 30 ose më të vjetër. Këto janë të ndritshme në ngjyrë të kuqe qershi. “Ata zakonisht trajtohen vetëm për arsye kozmetike”, thotë Dr. Goldenberg.

A është kjo kist gjiri?
Nëse gjeni një gungë në gjoksin tuaj mos u frikësoni: 85 për qind e tyre nuk kanë të bëjnë me kancerin. Gjedrat e gjirit janë jashtëzakonisht të zakonshme, prandaj është e rëndësishme të shqyrtojmë gjinjtë çdo muaj dhe të dimë se çfarë është normale për ju”, thotë Dr Moore. Ato mund të ndryshojnë në madhësi me ulje dhe ngritje hormonale.

A është hematoma?
Hematomat përbëhen nga një sasi e vogël e gjakut që është grumbulluar në indin yndyror nën lëkurë dhe shpesh ndjehen të vështirë për t’u prekur. Këto gunga zakonisht nuk kërkojnë kujdes mjekësor. Një seroma mund të jetë një lloj tjetër i grumbullimit të dhimbshëm nën lëkurë, por nëse seroma shkaktojnë dhimbje ose rriten shumë të mëdha, kini kujdes.

A është një gungë e forte?
Mund të duket si një puçërr mbi madhësinë. Zakonisht shkaktohet nga një infeksion i një gjëndje të flokëve. Mund të rritet ose të ulet në madhësi, ose spontanisht të thahet, ose të rrjedhë”, thotë Dr Moore. Njerëzit me kancer, diabet ose shkaqe të tjera të imunokompromentuara duhet të kërkojnë kujdes mjekësor sa herë që të zhvillojnë këtë apo ndonjë infeksion tjetër të lëkurës”, thotë ajo.

A është kancer lëkure?
Sa më shpejt të diagnostikohet kanceri i lëkurës, aq më e lehtë është trajtimi. Një herë në vit, duke filluar nga mosha 20-vjeçare, Akademia Amerikane e Dermatologjisë rekomandon që të bëni një kontroll të lëkurës kokë më kokë si pjesë e kontrollit tuaj vjetor fizik.

Burimi: Reader’s digest
©gatuajshendetshem/a.c./

Load More In Shëndeti

Check Also

KUJDES RAPORTET ME NËNËN

Transmetohet,, se në kohën e Muhamedit a.s. ishte një djalë që ishte sëmurë dhe vuante mom…